گروه انتشاراتی ققنوس
  • آخرین به روز رسانی
    ۱۳۹۶/۴/۱۳

سیندرلاى قومى: نگاهی به مجموعه سیندرلای ایرانی - کره ای - روسی.....

نویسنده: میترا صادقى
تاریخ: 12/تیر/1385

قصه هاى سنتى سینه به سینه از نسلى به نسل دیگر منتقل شده اند. ادبیات سنتى پل ارتباطى مستحکمى است که کودکان مى توانند به وسیله آن درک عمیق ترى از جهان داشته باشند.

در این میان قصه هاى قومى که یکى از انواع قصه هاى سنتى است سهم عمده اى در دریافت مناسبات مشترک انسانى براى کودکان و نوجوانان به ارمغان مى آورد.
قصه «سیندرلا» قصه قومى آشنایى است که کمتر کودک یا نوجوانى را مى توان یافت که با این قصه آشنا نباشد.
اما شاید براى مخاطبان این کتاب دریافت این نکته که از این اثر روایت هاى متعددى وجود دارد جالب و شگفت انگیز باشد. «آلن داندس» کارشناس فرهنگ قومى بر این باور است که بیش از هزار روایت از داستان سیندرلا در سرتاسر دنیا شناسایى شده است.
به نظر مى رسد در این راستا نشر آفرینگان با ترجمه و چاپ مجموعه داستان هاى سیندرلا تلاش کرده است تا روایت هاى متعددى از این قصه قومى را با ترجمه هایى از زهره حسین زادگان و نسرین وکیلى به کودکان ایرانى معرفى کند.
سیندرلاى کره اى، سیندرلاى روسى و...
سیندرلاهاى مختلفى هستند که در کشورهاى مختلف با نام هاى متفاوت خلق شده اند. واسیلیساى زیبا در روسیه، شکوفه گلابى در کره و... همگى داستان دخترى است که مادر خود را از دست داده و نامادرى حسودى دارد که با او بدرفتارى مى کند.
اما این دختر همچنان، مهربان و صبور باقى مى ماند و در پایان پاداش خوبى خود را مى بیند. اگرچه شاید در هرکدام از این روایت ها شخصیت پردازى، صحنه پردازى و شیوه هاى جادوگرى متفاوتى به چشم مى خورد اما زیرساخت درونمایه هاى آنها یکى است.
در واسیلیساى زیبا عنصر جادویى مثبت عروسک کوچکى است که مادر به هنگام مرگ به دخترش سپرده تا همراه و همیار او در سختى ها باشد.
در شکوفه گلابى، درخت گلابى که مانند مادرى براى شکوفه است او را یارى مى دهد تا با کمک قورباغه؛ گاو نر و گنجشک ها کارها را به سود شکوفه تمام کنند و او را از خشم نامادرى دور نگه دارند.
در روایت هاى گوناگونى که از این قصه هاى قومى به چشم مى خورد جادوگر همیشه بدجنس است. در سیندرلاى روسى بابایاگاى ترسناک سعى مى کند تا واسیلیسا را بترساند و او را وادار کند تا کارهایش را به بهترین شکل انجام دهد. در این روایت هاى چندگانه که از مجموعه سیندرلا منتشر شده است شخصیت شیطانى وجود دارد که در قالب یک نامادرى حلول کرده است. زمان و مکان به گذشته هاى دور برمى گردد و آغاز هر داستان به اینگونه است:
«سال ها پیش تاجر ثروتمندى با همسر و تنها دخترش زندگى مى کرد.»
«سال ها پیش زمانى که همه جا پر از مخلوقات جادویى بود، در کشور کره پیرمردى با همسرش زندگى مى کرد.»
در تمامى این ترجمه ها ما با واقعیت ها و ارزش هایى که این قصه هاى قومى از آن سرچشمه گرفته اند روبه رو هستیم. شخصیت ها و اعمال آنها و پاداش هایشان درونمایه هایى را شکل مى دهند که به دستاوردهاى مادى مى انجامد. خوبى بر بدى چیره مى شود.
در سیندرلاى کره اى هر بار که شکوفه گلابى کارى را که نامادرى اش از او خواسته به خوبى انجام مى دهد نامادرى با خشونت به او مى گوید: «بچه خوک یک روز به چیزى که سزاوارش هستى مى رسى.» اما شکوفه گلابى صبر مى کند و با مهربانى باز هر کارى را که مى تواند انجام مى دهد تا سرانجام در پایان داستان به چیزى که سزاوارش است دست پیدا مى کند.
«فرماندار گفت: پس چیزى که سزاوارش است، من هستم. چون مى خواهم با من ازدواج کند و این کفش، کفش خوش شانسى است چون من را به او رساند.»
در سیندرلاى روسى هم ما با همین پایان خوش و درونمایه مشترک روبه رو هستیم.
به نظر مى رسد کودکان و نوجوانان با خواندن آثارى از این دست رفته رفته یاد مى گیرند که هر داستان در یک فرهنگ ریشه دارد. آنها با مشاهده هاى روایت هاى جداگانه از یک قصه مى توانند دریابند که فرهنگ و آداب و سنن هر کشور تا چه حد آن قصه را تغییر داده و شباهت ها و مشترکات اینگونه قصه هاى قومى تا چه حد از تداخل فرهنگ ها به وجود آمده است.
داستان هاى سیندرلا با قطع وزیرى و کاغذ گلاسه و نقاشى هاى زیبا و ترجمه هایى نسبتاً روان مجموعه جذابى را پدید آورده است که خوانندگان کودک و نوجوان را خیلى زود و سریع به خود جذب مى کند و تازگى خاصى به یک قصه قومى قدیمى بخشیده است. 

اطلاعات این کتاب

نام کتاب: سيندرلاي‌ ايراني‌
نویسنده: شرلی‌ کلیمو
مجموعه:
قیمت: 18000 ريال
شابک: 964-217-8-9-7
سال چاپ: 1381
نوبت چاپ: 1
نوع جلد: اعلا
قطع کتاب:
تعداد صفحات: 0
وزن کتاب: 0
توضیحات کتاب:سیندرلای‌ ایرانی‌، که‌ ستاره‌ای‌ بر گونه‌اش‌ دارد، آن‌ قدر مهربان‌ است‌ و به‌ دیگران‌ کمک‌ می‌کند که‌ برای‌ خرید لباس‌ عید پولی‌ برایش‌ نمی‌ماند. اما پری‌ها همیشه‌ گوش‌ به‌ زنگند تا به‌ آدم‌های‌ خوب‌ کمک‌ کنند. پس‌ سیندرلا هم‌ به‌ لباس‌ شب‌ عیدش‌ می‌رسد و هم‌ با شاهزاده‌ مهرداد آشنا می‌شود. آدم‌های‌ بدجنس‌ جادو می‌کنند. سیندرلا به‌ یک‌ قُمری‌ غمگین‌ تبدیل‌ می‌شود. برای‌ شکستن‌ این‌ طلسم‌ باید کاری‌ کرد. شاید همان‌ کاری‌ که‌ شاهزاده‌ مهرداد می‌کند. سیندرلای‌ ایرانی‌، که‌ ستاره‌ای‌ بر گونه‌اش‌ دارد، آن‌ قدر مهربان‌ است‌ و به‌ دیگران‌ کمک‌ می‌کند که‌ برای‌ خرید لباس‌ عید پولی‌ برایش‌ نمی‌ماند. اما پری‌ها همیشه‌ گوش‌ به‌ زنگند تا به‌ آدم‌های‌ خوب‌ کمک‌ کنند. پس‌ سیندرلا هم‌ به‌ لباس‌ شب‌ عیدش‌ می‌رسد و هم‌ با شاهزاده‌ مهرداد آشنا می‌شود. آدم‌های‌ بدجنس‌ جادو می‌کنند. سیندرلا به‌ یک‌ قُمری‌ غمگین‌ تبدیل‌ می‌شود. برای‌ شکستن‌ این‌ طلسم‌ باید کاری‌ کرد. شاید همان‌ کاری‌ که‌ شاهزاده‌ مهرداد می‌کند.

کتاب های مرتبط با این کتاب