گروه انتشاراتی ققنوس
  • آخرین به روز رسانی
    ۱۳۹۶/۴/۱۳

زندگی با تاریخ درباره مجموعه "تاریخ جهان"

نویسنده: رویا دیانت
تاریخ: 12/شهریور/1384

روزنامه آسیا 

زندگی انسان با تاریخ گره خورده است؛ حتی در هیمن دنیای پردغدغه امروز نیز بیسار پیش می‌آید که مواجهه با یک فیلم، یک مقاله و یا حتی یک نام عطش دریافت اطلاعات بیش‌تر تاریخی را در ما برمی‌انگیزد و بی‌اختیار به سوی کتاب‌ها می‌رویم تا به جستجوی آنچه می‌خواهیم، بپردازیم. 
«مجموعه تاریخ جهان» یک مجموعه 60 جلدی است که در چند سال اخیر نیمی از آن به تدریج به بازار کتاب راه یافته است تا چنانچه از نام آن برمی‌آید باید پاسخگوی همان عطشی باشد که هر یک از ما به نوعی تجربه‌اش کرده‌ایم. 
در ادامه این روند اینک سه جلد دیگر از این مجموعه با عنوان‌های انقلاب روسیه، انقلاب فرانسه و انحطاط و فروپاشی امپراتوری رم روانه بازار کتاب شده است. 
این مجموعه‌ آموزشی که به زبانی روان، به شرح و بیان هر یک از وقایع تاریخی این دوره‌ها می‌پردازد و دربرگیرنده سرفصل‌های مختلف تاریخی است. در انقلاب روسیه که از 1825 با دکابریست‌ها و تلاش آن‌ها برای سرنگونی دولت تزار نیکلای اول شروع می‌شود، به سال‌های انقلاب اکتبر و لنین می‌رسد و سرانجام به تصفیه بزرگ دوره استالین منتهی می‌شود و سرنوشت انقلاب را تا سال 1991 که به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی می‌انجامد پی می‌گیرد. 
در انقلاب فرانسه نیز پس از پیشگفتاری درباره این دوران ریشه‌های انقلاب، آغاز انقلاب و پایان سلطنت و آغاز دوره وحشت مرور می‌شود و سرانجام پس از بررسی سال‌های پایانی، میراث انقلاب مورد مطالعه قرار می‌گیرد. 
انحطاط و فروپاشی امپراتوری رم از برآمدن رم تا پیروزی مسیحیت و سرانجام فروپاشی امپراتوری غربی ادامه می‌یابد و در پیوست کتاب نیز امپراتوران رم برشمرده می‌شوند. 
هر یک از این مجلدها با بهره‌‌گیری از تصاویر مجسمه‌ها، طرح‌ها و نقش‌های تاریخی که تعداد آن‌ها در کتاب‌ها کم نیست به درک مفاهیم و فضای موردنظر کمک می‌کند. 
این مجموعه‌ که از نظر زبان و مفاهیم مطرح شده برای نوجوانان نیز بسیار مفید است از سوی سازمان پژوهش‌های آموزشی در جشنواره رشد مورد تقدیر قرار گرفت. 
تجدید چاپ جلدهای قبلی این مجموعه که بعضی از آن‌ها تا چاپ پنجم نیز پیش رفته است نشان‌دهنده موفقیت کتاب‌های تاریخی در بین مخاطبان آن است. 
احمد تهوری مدیر روابط عمومی انتشارات ققنوس که ناشر این مجموعه باارزش است از انتشار انقلاب کوبا و نیز عصر فئودالیسم در آینده نزدیک خبر داد. علاوه بر این تا پایان امسال شش عنوان دیگر از این مجموعه در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. 
قابل ذکر است که این مجموعه با پرداخت حقوق کپی‌رایت موسسه ناشر آن یعنی «لوسنت بوکز» در دست ترجمه قرار گرفته و با توجه به این که از سال 1998 این مجموعه در دنیا منتشر شد، در ایران نیز با فاصله اندکی کار ترجمه آن شروع و به دست چاپ سپرده شد. 
چند مترجم ترجمه این مجموعه را به صورت همزمان پیش برده‌اند: مهدی حقیقت خواه، منوچهر پزشک، فرید جواهر کلام و سهیل سمی از جمله مترجمانی هستند که در این زمینه فعالیت داشته‌اند. 
با این همه سبک نگارش و ترجمه مجموعه یک دست و روان است. 
هر یک از این مجلدات با حدود 150 صفحه و با قیمت 2200 تومان از سوی انتشارات ققنوس به بازار کتاب راه یافته است. 
 

 

اطلاعات این کتاب

نام کتاب: انقلاب فرانسه
موضوع: تاریخ جهان
نویسنده: فیلیس کورزین
مجموعه: تاریخ جهان
قیمت: 120000 ريال
شابک: 978-964-311-579-1
سال چاپ: 1395
نوبت چاپ: 6
نوع جلد: اعلا
قطع کتاب: وزيري
تعداد صفحات: 160
وزن کتاب: 0
توضیحات کتاب:بسیارى از متفکران و تاریخ‏دانان، انقلاب کبیر فرانسه را تأثیرگذارترین رویداد در سرنوشت‏جهان از قرون وسطى تاکنون مى‏دانند .انقلابى که با آرزوهاى بزرگ آغاز شد، با تغییردیدگاه‏ها ادامه یافت و به دیکتاتورى ناپلئون بناپارت انجامید. گرچه انقلاب فرانسه در ابتدا به اهداف خود نرسید، اما به مثابه زلزله‏اى تمام ارکان‏حکومتى آن روز را دچار تغییر کرد. این انقلاب و تأثیر آن بر سرنوشت ملل و حکومت‏هاى مختلف چنان در تاریخ معاصراهمیت یافت که کتاب‏هاى بى‏شمارى در مورد آن نوشته شد.

کتاب های مرتبط با این کتاب