گروه انتشاراتی ققنوس
  • آخرین به روز رسانی
    ۱۳۹۶/۴/۱۳

رمان به روایت مخاطب - نقدی بر بازی آخر بانو: مجله رودکی

نویسنده: سایر محمدی
تاریخ: 2/اردیبهشت/1385

مجله رودکی شماره 3

«بازی آخر بانو» اولین رمان بلقیس سلیمانی، منتقد عرصه ادبیات داستانی است که در فصل پایانی سال 84 توسط انتشارات ققنوس منتشر شده است. این رمان اگرچه با حذف و اضافات مجوز چاپ گرفته، اما همچنان یک سروگردن از دیگر رمان‌های سال 84 بالاتر ایستاده است. مهم‌ترین ویژگی این رمان، بازتاب حوادث و وقایع سال‌های اولیه انقلاب است و روایتی از آرمانگرایی نسل دهه شصت و آشوب‌های آن، سلیمانی در نقش ناظری آگاه و بی‌طرف روایتی از آن سال‌ها به دست می‌دهد که قابل تأمل است آینه‌ای در برابر آینه نسل ما قرار می‌دهد که خود را بهتر در آن سال‌ها تماشا کنیم که بر ما چه رفته است؟

گل بانو دختری محصل و باهوش در روستایی درس می‌خواند و مادرش مرده‌شوری و مغازه‌داری می‌کند. پدرش از دنیا رفته است. حیدر پسر عمویش که بیسواد و سرباز است و معتقد است که عقدشان در آسمان بسته شده، در جنگ اسیر می‌شود. گلبانو در نهایت زن یک فرمانده بسیجی می‌شود که هر سال به مقام‌های بالاتر تا سرانجام به وکالت مجلس می‌رسد و بعد رخت وزارت بر تن می‌کند. و او گلبانو را از مادرش خواستگاری می‌کند یا به نوعی مادرش را با پول تطمیع می‌کند تا با این ازدواج موافقت کند، علیرغم میل گل‌بانو. گلبانو با یک مرد نظامی – امنیتی زندگی تازه‌ای را آغاز می‌کند و در نقش تازه‌ای جا می‌افتد. برای همسرش بچه‌ای به دنیا می‌آورد و ناگهان ورق برمی‌گردد. در یک توطئه حساب ‌شده بازداشت می‌شود و همسرش با او قطع رابطه می‌کند و در نهایت در دادگاه او را به دلیل مسائل سیاسی و طرز تفکرش از تربیت بچه محروم می‌کنند و بچه را از او می‌گیرند و تحویل زن اول مرد نظامی – امنیتی می‌دهند. گلبانو اما سرانجام به دانشگاه راه می‌برد و پس از فارغ‌التحصیل شدن به عنوان استاد دانشگاه در رشته فلسفه مشغول کار می‌شود، و شوهر سابقش از یک نیروی اطلاعاتی مدارج ترقی را سریع طی می‌کند و به وکالت و وزارت می‌رسد.
بلقیس سلیمانی با تبحری خاص سعی دارد تئوری عدم قطعیت را در این اثر به اجراء بگذارد. ضمن این که چگونه گفتن برایش به عنوان یک اصل تلقی می‌شود و شکل و شیوه روایت‌های گوناگون را به  تجربه می‌نشیند. اگر مجاز به انتخاب یک رمان در سال 84 باشم بی‌تردید همین رمان را انتخاب می‌کنم.
 

اطلاعات این کتاب

نام کتاب: بازی آخر بانو
مترجم: ندارد
مجموعه:
قیمت: 170000 ريال
شابک: 978-964-311-609-5
سال چاپ: 1395
نوبت چاپ: 11
نوع جلد: شو میز
قطع کتاب: رقعي
تعداد صفحات: 292
وزن کتاب: 0
توضیحات کتاب:دستش گرم بود، در را که بست بازى را شروع کردم، همان جا توى هال روى زمین نشستم و چادر سفید را تا روى ابروهایم‏کشیدم‏. »به خانه بخت خوش آمدى‏.« چیزى نگفتم و به اطراف نگاه کردم، خانه بزرگى بود، ظاهراً سه اتاق خواب داشت‏. خانم دکتر محمدجانى هم استاد فلسفه است و هم اهل داستان‏. این زن مرموز که در کلاس‏هاى فلسفه‏اش جدیتى غریب‏دارد، در بعدازظهرهاى جلسه‏هاى داستان انسانى دیگر است: مهربان و صمیمى‏. و آیا همین نمى‏تواند دلیلى باشد براى‏گلبانو بودن او؟ زنى که خواسته و ناخواسته در دشوارترین وقایع تاریخ معاصرمان نقش‏آفرینانه حضور داشته و با این همه‏بازیگرى بوده است در دست مردانى بازیگردان؛ مردانى که هر یک بنابه هواى خود حضورش را نقش و نام بخشیده‏اند. رمان «بازی آخر بانو» در 292 صفحه در اندازه رقعی با قیمت 2500 تومان توسط نشر ققنوس راهی بازار کتاب شد.

کتاب های مرتبط با این کتاب