گروه انتشاراتی ققنوس
  • آخرین به روز رسانی
    ۱۳۹۶/۴/۱۳

گسیختن رشته توقعات معمول ما-در باب طنز؛ در پیشخوان همشهری

نویسنده:
تاریخ: 11/اسفند/1384

روزنامه همشهری

رشته طنز و ذات طنزنویسی دارای شاخه های گوناگونی است که تاکنون آثار زیادی درباره آن نوشته شده است. کتاب در باب طنز یکی از کتابهای قابل اعتناست که با عنصر طنز به صورت علمی و ریشه ای برخورد کرده، این کتاب با احتساب بخش مقدمه دارای هفت فصل است. 
مقدمه، آیا طنز انسانی است؟ خندیدن به جسم خویش _ نظریه پسا ،قولونی- ماشین خنده _ نگاهی به برگون وویندهام لویس، خارجی ها مضحکند _ روح قومی فرهنگ عامه در طنز- همه خیط کاشتیم _ طنز به مثابه عرف عام و چرا فرا ، خود دوست شماست _ برداشت من و فروید از طنز درونمایه این کتاب را تشکیل داده اند. 
در بخشی از مقدمه این کتاب چنین آمده است: «لطیفه، رشته توقعات معمول ما را از جهان تجربی می گسلد. می توان گفت که طنز نتیجه گسستگی میان موجودیت معمول اشیاء و نحوه بازنمود آنها را در لطیفه یا میان توقع ما و واقعیت است، رایج ترین نوع لطیفه این است که بر خلاف انتظارمان، جمله ای غافلگیرکننده بشنویم، آنچه در این جا باعث خنده ما می شود این است که آنچه انتظارش را داشته ایم، نقش بر آب شده است.» 
سیمون کریچلی در این کتاب از ارسطو و سیسرون آغاز می کند، نظریه های طنز را قدم به قدم در می نوردد، فروید و باختین و مایرماس را فراموش نمی کند و تلاش می کند با بهره گیری از مثالها و اسطوره ها به ژرفای عجیب و جذاب طنز راه یابد.

اطلاعات این کتاب

نام کتاب: در باب‌ طنز
مترجم: سهیل‌ سمی
مجموعه:
قیمت: 14000 ريال
شابک: 964-311-554-2
سال چاپ: 1384
نوبت چاپ:
نوع جلد:
قطع کتاب:
تعداد صفحات: 0
وزن کتاب: 0
توضیحات کتاب:لطیفه‌، رشته‌ توقعات‌ معمول‌ ما را از جهان‌ تجربی‌ می‌گسلد، می‌توان‌ گفت‌ كه‌ طنز نتیجه‌ گسستگی‌ میان‌ موجودیت‌ معمول‌ اشیا و نحوه‌ بازنمود آن‌ها در لطیفه‌ یا میان‌ توقع‌ ما و واقعیت‌ است‌. طنز از طریق‌ ایجاد واقعیتی‌ بدیع‌ و تغییر شرایط‌ ما، بر توقعات‌ و انتظارات‌ معمول‌ ما خط‌ بطلان‌ می‌كشد. در این‌ مورد نمونه‌ها بسیارند، از خادم‌ اسقف‌ كه‌ موعظه‌ عالمانه‌ای‌ را از بر می‌خواند تا سگ‌ها و هامسترها و خرس‌های‌ سخنگو و... .

کتاب های مرتبط با این کتاب