گروه انتشاراتی ققنوس
  • آخرین به روز رسانی
    ۱۳۹۶/۴/۱۳

گفت وگوهایی در باب سیاست، فیزیک و فلسفه - می دانم که هیچ نمی دانم(کارل پوپر)-تازه های اندیشه

نویسنده:
تاریخ: 11/اسفند/1384

روزنامه همشهری

عنوان سقراط وار کتاب «می دانم که هیچ نمی دانم» به انگیزه چند گفت وگو و دو سخنرانی از کارل رایموند پوپر، فیلسوف معاصر تحلیلی انتخاب شده است. او که یکی از سرسخت ترین ناقدان اندیشه های تمامیت خواهانه در حوزه فلسفه سیاسی به شمار می رود، آرای خود را در گستره خردگرایی انتقادی پرورانده است. کتاب حاضر که حاوی چند گفت وگو با روزنامه دی ولت آلمان با پوپر است، شامل موضوع هایی چون: سیاست، علم، فلسفه، روشنفکری، تکنولوژی و... است. 
ازجمله ویژگی های این کتاب، به گفت وگو نشستن با فیلسوفی است که به صراحت در راه کشف حقیقت معروف است و کتاب با این هدف تدوین یافته که نگاهی گذرا و فشرده و البته قابل دسترس برای همگان به آرای پوپر در افق مسائل جدیدتر داشته باشد. درواقع مسائلی که در کتاب به بحث گذاشته از دو سنخ اند: دسته ای از مسائل که پوپر کمابیش بدان ها در آثارش پرداخته و در اینجا با بیان روان تر و مثال های جدیدی همراه شده اند و دسته ای دیگر که گفت وگوکننده پوپر را وادار به موضع گیری در باب مهم ترین تحولات سیاسی عصر می کند. هرچند که اعلام برخی از آنها از طرف وی از تازگی برخوردار نیستند. ازجمله، ویژگی های دیگر این کتاب، عنوان های جالب و ژورنالیستی است که برای برخی از سرفصل ها برگزیده شده است: ما همچون نوازنده ای که پیانو می نوازد مغزمان را می نوازیم، آلمانی ها نباید دست خیرخواهانشان را گاز بگیرند، روشنفکران متکبر و رشوه خوارند و... 
درمجموع، کتاب حاضر را که با دو سخنرانی پوپر با عنوان «خود رهایی از دانش» و «اعتقاد به غرب چیست؟» پایان می یابد، می توان در حکم مقدمه ای برای فهم بهتر و ورود به آثار این فیلسوف بزرگ تلقی کرد.

اطلاعات این کتاب

نام کتاب: می دانم که هیچ نمی دانم
نویسنده: کارل پوپر
مترجم: ندارد
مجموعه:
قیمت: 35000 ريال
شابک: 964-311-580-1
سال چاپ: 1390
نوبت چاپ: 4
نوع جلد: شو میز
قطع کتاب: رقعی
تعداد صفحات: 0
وزن کتاب: 0
توضیحات کتاب:کارل رایموند پوپر را اگر بزرگ‌ترین فیلسوف قرن 20 ندانیم، بی‌شک یکی از بزرگ‌ترین ‌هاست. او نزدیک‌ به یک قرن زندگی کرد و اندیشه‌هایش تحت تأثیر حوادث این دوران بود. پوپر پیرو فیلسوف دوران روشنگری، ایمانوئل کانت، و از مدافعان بی‌چون و چرای اندیشه‌های لیبرال و جامعه باز به معنای جامعه کثرت‌گراست. او پایه‌گذار مکتب «خردگرایی انتقادی» و از مخالفان سرسخت تام‌گرایی سیاسی، از افلاطون تا مارکس وپیرو خستگی‌ناپذیر دموکراسی پارلمانی لیبرال است. این کتاب مجموعه مصاحبه‌هایی است که روزنامه آلمانی زبان «دی ولت» در سال 1987 و 1990 با پوپر انجام داده است. در این مجموعه او از نقش فروید، وظیفه روشنفکران، روش و نظریه شناخت، آزمون و خطا و دیگر مباحثی در باب فلسفه، سیاست و فیزیک سخن می‌راند. کتاب «می‌دانم که هیچ نمی‌دانم» در 152 صفحه و در اندازه رقعی با قیمت 1500 تومان توسط نشر ققنوس راهی بازار کتاب شده است.

کتاب های مرتبط با این کتاب