گروه انتشاراتی ققنوس
  • آخرین به روز رسانی
    ۱۳۹۶/۴/۳

گودرزی در پایان گفت‌‏: رمان بازی آخر بانو در نهایت یک رمان خواندنی است - نقدی بر بازی آخر بانو

نویسنده: محمد گودرزی
تاریخ: 14/اسفند/1384

خبرگزاری ایلنا

بازی آخر بانو نقد شد 
تهران- خبرگزاری کار ایران 
 
شیوه روایت رمان بازی آخر بانو همانند بسیاری از آثار نویسندگان واقع گرا کلاسیک است با این تفاوت که مثل بسیاری از رمان‌‏های واقع گرای مدرن فصل بندی دارد . 
به گزارش خبرنگار فرهنگ و اندیشه ایلنا: محمدرضا گودرزی در نشست نقد و بررسی رمان بازی آخر بانو گفت‌‏: شیوه روایت رمان بازی آخر بانو همانند بسیاری از آثار نویسندگان واقع گرا کلاسیک است با این تفاوت که مثل بسیاری از رمان‌‏های واقع گرای مدرن فصل بندی دارد . 
وی تصریح کرد : در رمان بازی آخر بانو مثل رمان "خشم و هیاهو"،" ویلیام فاکنر" , بخشی از رمان بوسیله تک گویی درونی روایت می شود ولی در 60 صفحه آخر رمان منطق روایت بدون دلیل تغییر می کند و نویسنده از این شیوه می خواهد که به جای رمان ضد رمان بنویسد . 
گودرزی با اشاره به ضد رمان که باید از همان آغاز معلوم و مشخص باشد گفت‌‏: در ضد رمان نویسنده می خواهد روایت را جعل کند و سعی دارد که به متن تاکید نکند اما منطق روایی در رمان بازی آخر بانو برای خواننده روشن نمی شود و نویسنده شوک را در لحظه‌‏ای در داستان بوجود می آورد که رمان در مراحل پایانی است و از این راه نویسنده سعی دارد که به جعلی بودن روایت اقرار کند . 
وی افزود : رمان بازی آخر بانو در بعضی از لحظات مرا به یاد رمان" جزیره سرگردانی"،" سیمین دانشور" می اندازد و در این رمان دانشور به عمد می خواهد که مرز میان واقعیت تاریخی و داستانی را به هم بریزد. 
وی افزود :تفاوت گویش ها و منش ها رمان را به سمت چند صدایی برده است "باختین" درباره "تولستوی" می گوید 30 شخصیت را تولستوی در این رمان خلق کرده است تا یک اندیشه در یک شخصیت جمع و بیان کند . 
گودرزی با اشاره به دیالوگ در رمان بازی آخر بانو در برخی از موارد یکدست نیستند گفت‌‏: دیدگاه شخصیت ها با ذهن و زبان آنها می خواند و شخصیت پردازی زن در این رمان به سمتی می رود که زن حتی اگر همسر یک روشنفکر باشد باز هم مظلوم است و از اوکنک می خورد . 
گودرزی در پایان گفت‌‏: رمان بازی آخر بانو در نهایت یک رمان خواندنی است . 
پایان پیام 

اطلاعات این کتاب

نام کتاب: بازی آخر بانو
مترجم: ندارد
مجموعه:
قیمت: 170000 ريال
شابک: 978-964-311-609-5
سال چاپ: 1395
نوبت چاپ: 11
نوع جلد: شو میز
قطع کتاب: رقعي
تعداد صفحات: 292
وزن کتاب: 0
توضیحات کتاب:دستش گرم بود، در را که بست بازى را شروع کردم، همان جا توى هال روى زمین نشستم و چادر سفید را تا روى ابروهایم‏کشیدم‏. »به خانه بخت خوش آمدى‏.« چیزى نگفتم و به اطراف نگاه کردم، خانه بزرگى بود، ظاهراً سه اتاق خواب داشت‏. خانم دکتر محمدجانى هم استاد فلسفه است و هم اهل داستان‏. این زن مرموز که در کلاس‏هاى فلسفه‏اش جدیتى غریب‏دارد، در بعدازظهرهاى جلسه‏هاى داستان انسانى دیگر است: مهربان و صمیمى‏. و آیا همین نمى‏تواند دلیلى باشد براى‏گلبانو بودن او؟ زنى که خواسته و ناخواسته در دشوارترین وقایع تاریخ معاصرمان نقش‏آفرینانه حضور داشته و با این همه‏بازیگرى بوده است در دست مردانى بازیگردان؛ مردانى که هر یک بنابه هواى خود حضورش را نقش و نام بخشیده‏اند. رمان «بازی آخر بانو» در 292 صفحه در اندازه رقعی با قیمت 2500 تومان توسط نشر ققنوس راهی بازار کتاب شد.

کتاب های مرتبط با این کتاب